Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016

Αγωνιστικές δραστηριότητες του ΠΑΣ Αετός Κιλκίς

Δελτίο τύπου Αετού Κιλκίς
Για την 7η αγωνιστική του Β’ ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ νίκησε εντός έδρας την ομάδα του ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν ισοδύναμες και το σκορ ισόπαλο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αετός εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του αντιπάλου παίζοντας εξαιρετική άμυνα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 13 πόντους διαφορά, η οποία ήταν αρκετή για να κρίνει το αποτέλεσμα.

Στο τέλος του πρώτου γύρου ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ είναι πρώτος, πρωταθλητής χειμώνα και συνεχίζει την πορεία του για την άνοδο στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Τα δεκάλεπτα ήταν: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ 65-55 (19-19, 38-25, 52-41, 65-55).

Η σύνθεση της ομάδας: Coach: Μπαχταλιάς Κ.
Παίκτες: Ανανιάδης 5, Αραβίδης, Βαϊτσούδης 17, Ιατρού 2, Λιάπης 19(2), Λούπος 3, Μαργαριτίδης, Μανδράς 4, Νταμοτσίδης 2, Σιδηρόπουλος, Τρυπίλλας 4, Φιλιππίδης 9.

4. ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ν ΠΕΛΛΑΣ 11 (4-3)
5. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑΣ 11 (4-3)
6. ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 10 (3-4)
7. ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ Ν ΣΑΝΤΑΣ 8 (1-6)
8. ΑΣ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ 7 (0-7)

ΕΦΗΒΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το εφηβικό τμήμα συνέχισε τους αγώνες του για το Β’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, εντός έδρας με την ομάδα του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ ΝΑΟΥΣΑΣ.

Η ομάδα μας γνώρισε την πρώτη της ήττα μέσα στην έδρα της από την ομάδα της Νάουσας με 46-35 σε ένα δυνατό άλλα κακό ποιοτικά παιχνίδι. Παρά το καλό ξεκίνημα του ΑΕΤΟΥ η ομάδα της Νάουσας ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 1ο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά με τρεις πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες με τα πολλά λάθη και τις επιπόλαιες επιθέσεις με αποτέλεσμα να βρεθεί ο ΑΕΤΟΣ πίσω στο σκορ με ένα πόντο. Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια και στο 3ο δεκάλεπτο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αετός προηγήθηκε με 33-32 αλλά στη συνέχεια τόσο οι επιθέσεις όσο και η αμυντική λειτουργία ήταν κακές με αποτέλεσμα ο Ζαφειράκης με ένα 14-2 να επικρατήσει τελικά.

Το τελικό σκορ/δεκάλεπτα ήταν: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 35-46 (12-15, 18-19, 26-28, 35-46).