Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015

Έχασε ο Εύαθλος Πολυκάστρου από τον Πρωτέα Γρεβενών με 73-59

Λευτέρης Τσελέκης
Σε ένα ακόμη παιχνίδι εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄εθνικής ο ΕΥΑΘΛΟΣ δυστυχώς αδίκησε τον εαυτό του χάνοντας από τον ΠΡΩΤΕΑ ΓΡΕΒΕΝΩΝ με σκορ 73-59 παρότι από το 1ο έως και το τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ.

Με προβλήματα στην επίθεση και για τις 2 ομάδες και αμφίρροπο το 1ο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ (14-11) . Και ήρθε το δεύτερο 10λεπτο όπου χάθηκε το καθαρό μυαλό και με ένα επιμέρους σκορ 24-6 οι Γρεβενιώτες έδειξαν ότι θα ακολουθούσε ένα εύκολο απόγευμα για την ομάδα τους (σκορ ημιχρόνου 38-17).

Η ομάδα του Πολυκάστρου είχε εγκλωβιστεί με τον Ημερίδη εξουδετερωμένο και με απίστευτα λάθη στην κυκλοφορία-οργάνωση του παιχνιδιού, χωρίς έμπνευση και πάθος έδειχνε σάκος του μποξ.

Κάπως έτσι συνεχίστηκε και η 3η περίοδος με σκορ 54-37 και ήρθε η 4η περίοδος όπου οι παίκτες του Εύαθλου με άμυνα σεμινάριο ανέκαμψαν με μπροστάρη τον Λευτέρη Τσελέκη και τον Ημερίδη που σκοράριζε, να φτάσουν το παιχνίδι στο 63-59 και να δείχνουν ικανοί για το διπλό 3,42’ πριν την λήξη του παιχνιδιού.

Σε εκείνο το σημείο όμως δυστυχώς 2 ανύπαρκτα εσκεμμένα φάουλ, και τεχνική ποινή που επινοήθηκε έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στον Πρωτέα Γρεβενών.

Η ομάδα του Πολυκάστρου πρέπει άμεσα να πιστέψει περισσότερο στον εαυτό της αν θέλει να έρθουν και νίκες εκτός έδρας δείχνοντας περισσότερη τόλμη και θάρρος .

Επόμενο παιχνίδι 15/11/2015 ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ- ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 38-17, 54-37, 73-59
Διαιτητές: Θεοδώρου-Γραικός

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Τσούκας 6, Γιαννάκης 3, Κλωνάρας 2, Ρίγκος, Κολοβός 3 (1), Κιούρκας 9 (1), Μπόζιαρης 7 (1), Μαλιούρας 14, Τζήμας 19 (3), Γάτος 8, Συλλάκος 2.

ΕΥΑΘΛΟΣ (Παπαδόπουλος):Παπαδόπουλος 3, Γκαντίδης4, Ημερίδης 23,Πούλος 2, Σιώπκας 6, Κουτούλας 5, Ζεμπεκίδης 1 , Κηρύκος, Πολυχρονίδης 6 (2), Τσελέκης 9, Σιδηρόπουλος.