Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017

Αίας Κιλκίς-Βόλεϊ Κορασίδων: Νίκη σε αγώνα-διαφήμιση του Βόλεϊ

Γράφει η Ελένη Μουρατίδου
Ένα φανταστικό και πάλι παιχνίδι Βόλεϊ παρακολούθησαν όσοι παραβρέθηκαν στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κιλκίς, το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017. Η σκληρή αναμέτρηση μεταξύ των δύο πρώτων του βαθμολογικού πίνακα του Α’ Ομίλου της ΕΣΠΕΜ, της γηπεδούχου ομάδας του Αίαντα και της φιλοξενούμενης ομάδας της Αλεξάνδρειας, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά κυρίως στην ψυχολογία των αθλητριών στα τελευταία λεπτά των σετ.

Νικητής αναδείχθηκε ο Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του της φετινής σεζόν με 3-1 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-18, 27-29, 25-19, 29-27

Στο 1ο σετ ο ΑΙΑΣ ξεκίνησε πιο δυναμικά (10-2) , δημιουργώντας διαφορά που η Αλεξάνδρεια ενώ πάλεψε (17-11) δεν κατάφερε να καλύψει ως το τέλος του σετ στο 25-18.

Στο 2ο σετ η ισοδυναμία φάνηκε από νωρίς (4-4) (8-8) με την Αλεξάνδρεια να προβαδίζει ελαφρώς (16-20) και τον Αίαντα να μην την αφήνει να ξεφύγει (20-20). Έτσι από το 21-21 οι δυο ομάδες φτάσανε πόντο- πόντο ως το 27-27, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, όπου όμως η Αλεξάνδρεια κέρδισε τους 2 τελευταίους καθοριστικούς πόντους της διαφοράς και το σετ 27-29.

Στο 3ο σετ συνεχείς ανατροπές ως το 10-10 και κατόπιν ο Αίας να προβαδίζει (16-11) και η Αλεξάνδρεια από κοντά (18-17) (23-18) ως το 25-19 και τον Αίαντα να ατενίζει το 4ο σετ με τον αέρα του επίδοξου νικητή.

Αλλά στο 4ο σετ δεν βρήκε αυτά που περίμενε ο Αίας- αντιθέτως βρήκε μια Αλεξάνδρεια αποφασισμένη για όλα. Έτσι με συνεχείς κόντρες (1-4) (10-7) έφτασαν στο (14-18). Στο 17-21 ο Αίας προς στιγμήν σκέφτηκε την πιθανότητα του τάι-μπρέικ, κάτι που όμως απέρριψε αμέσως και εστιάζοντας στον κάθε πόντο κατάφερε την ισοφάριση στο 22. Η Αλεξάνδρεια συνέχισε την πίεση και έφτασε στο καθοριστικό σημείο του 22-24.

Ο Αίας όμως, στιγμή δεν το έβαλε κάτω, έτσι δε χάρισε τον ένα πόντο που χρειαζόταν η Αλεξάνδρεια αλλά αντίθετα ισοφάρισε και πάλι στο 24 όπως στο 2ο σετ κι από κει, με την ιστορία να επαναλαμβάνεται έφτασαν πόντο –πόντο και πάλι στο 27-27 . Αυτή τη φορά όμως, τους 2 πολύτιμους πόντους της διαφοράς κέρδισε ο Αίας, παίρνοντας το παιχνίδι με 3-1 σετ, σηκώνοντας την κερκίδα όρθια να επευφημεί την ομάδα που χόρευε στο γήπεδο, φωνάζοντας το όνομά της.

Συγχαρητήρια αξίζουν προφανώς και στις δυο ομάδες και τις προπονήτριές τους για τον υπέροχο αγώνα-διαφήμιση του Βόλεϊ που μας πρόσφεραν. Με τη νίκη αυτή ο Αίας διατηρεί την 1η θέση στη βαθμολογία του Α΄ ομίλου, ενώ του απέμειναν δυο ακόμη αγώνες για φέτος, με το βλέμμα στραμμένο στην τελική φάση των final four, μεταξύ των πρώτων ομάδων των ομίλων της ΕΣΠΕΜ.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ:
(Σακαλάκη) Καντίδου, Ναλπαντίδου, Κοτίδου, Ταντσοπούλου, Κώστογλου Στ, Κώστογλου Σοφ, (αε) Βουζίνα, Εμμανουηλίδου Κυπ, Λαμπριανίδου, Εμμανουηλίδου Αν, Γεωργιάδου, Χαλκίδου, Μαχμουτάι, Σεχάι.

Επόμενη αγωνιστική: Σάββατο 11/3/2017, ώρα 14.00, ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ, με τον ΑΣ Πάνθεον Λιτοχώρου.

Πληροφορίες/Εγγραφές στις Ακαδημίες Βόλεϊ: 6972 680 579 κ. Ελένη Μουρατίδου

Α.Σ.Αίας Κιλκίς (Όλα τα τμήματα) τηλ: 23410-76965

Τα βίντεο όλου του αγώνα στη Δημόσια Σελίδα μας στο Facebook αλλά και στο YOUTUBE: