Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017

Αίας Κιλκίς - Βόλεϊ: Μια νίκη και μια ήττα στην Κατερίνη

Γράφει η Ελένη Μουρατίδου
Με τις δύο από τις τρεις αγωνιστικές ομάδες του ταξίδεψε στην Κατερίνη ο Αίας το Σάββατο 11/2/2017, όπου τον περίμενε ο Αρχέλαος, στο ΔΑΚ Κατερίνης.
Στις 12 ξεκίνησαν οι Παγκορασίδες, όπου επικράτησε εύκολα ο Αίας (0-3 σετ) με πάρα πολλούς πόντους από το σερβίς.

ΤΑ ΣΕΤ:
(14-25. 16-25, 10-25)

Αναλυτικότερα:
Στο 1ο σετ , μετά την ισοφάριση στο 3, ακολούθησε μονόλογος του Αίαντα (5-11, 6-16, 9-20) ως το 14-25 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο 2ο σετ , μετά την ισοφάριση στο 4 και πάλι το ίδιο σενάριο με τον Αίαντα μπροστά ως το 8-20 , όπου έγιναν αλλαγές για να δοκιμαστούν και νεότερες αθλήτριες και τον Αίαντα να κερδίζει τελικά το σετ 16-25.

Στο 3ο σετ μεγαλύτερη η διαφορά ( 0-5, 4-11) ως το 4-17 όπου έγιναν οι πρώτες αλλαγές αλλά και στο 6-20 με νέες αθλήτριες της ομάδας και το σετ να λήγει στο 10-25 και τον Αίαντα να κερδίζει τον αγώνα 0-3 σετ.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ:

Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ ( Σακαλάκη Τάνια) Λαμπριανίδου, Κώστογλου Σοφ, Σεχάι, Καντίδου, Ποπονίδου, Κώστογλου Στ, (αε) Μαρουλάσοβα, Εμμανουηλίδου,Γεωργιάδου, Σιδηροπούλου, Μωυσίδου, Δελιτζάκη.

Στις 14.00 ξεκίνησε ο αγώνας των Κορασίδων μεταξύ των ίδιων ομάδων, μόνο που το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα δεν ήταν το ίδιο ευχάριστο για τον Αίαντα, αφού επικράτησε ο Αρχέλαος (1-3 σετ) με πολύ καλό παιχνίδι, ήταν όμως πολύ χρήσιμο μια και γνώρισε την ήττα για πρώτη φορά φέτος, στο 8ο παιχνίδι του.

ΤΑ ΣΕΤ: (19-25, 25-17, 25-23, 25-23)

Στο 1ο σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο –πόντο ( 5-5, 8-8, 10-10) μ’ ένα ξεπέταγμα του Αίαντα (11-16) αλλά με τον Αρχέλαο ν’ ακολουθεί από κοντά (18-20) και το σετ να το κερδίζει τελικά ο Αίας αλλά όχι εύκολα (19-25).

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον Αρχέλαο μια και μετά το 0-3 ήταν συνέχεια μπροστά (7-3, 15-10, 17-14, 21-16) με τον Αίαντα να κάνει πολλά λάθη και να χάνει το σετ 25-17.

Στο 3ο σετ και πάλι ήταν σχετικά κοντά οι δυο ομάδες με τον Αρχέλαο να προηγείται ( 3-0, 14-7, 17-13) με την ισοφάριση στο 17 και τον Αίαντα μπροστά ως το 23-23, όπου 2 συνεχόμενα λάθη του κόστισαν το σετ (25-23).

Στο δραματικό 4ο σετ με τον Αίαντα μπροστά (1-4) οι δυο ομάδες έφτασαν ως το 10-10 αλλά με τον Αίαντα πάλι μπροστά (14-19 ) ως το 20-20, τον Αίαντα να ξεφεύγει στο 20-23, την ισοφάριση στο 23 και τη λήξη του αγώνα με την κατάκτηση του 4ου σετ από τον Αρχέλαο στο 25-23.

Πολύ δυνατό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες στα δύο τελευταία σετ αλλά ο Αρχέλαος με λιγότερα λάθη κρίθηκε νικήτρια ομάδα και ο Αίας πήρε πολύτιμο μάθημα για τους επόμενους αγώνες του.

(Σακαλάκη Τάνια) Ναλπαντίδου, Κοτίδου, Ταντσοπούλου, Κώστογλου Στ, Καντίδου, Κώστογλου Σοφ, (αε) Βουζίνα, Μαχμουτάι, Γεωργιάδου , Εμμανουηλίδου, Παπαδοπούλου, Παχνή, Χαλκίδου, Σεχάι.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ των ομάδων του Αίαντα:

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: 12/2/2017, Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ/ΑΤΕΡΜΩΝ-ΑΠΟ ΑΤΛΑΣ ΚΙΛΚΙΣ , ΩΡΑ 14.00 ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:12/2/2017, Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ-ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ, ΩΡΑ 16.00, ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: 18/2/2017, Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ-ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ, ΩΡΑ 14.00, ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ

INFO
Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ-ΒΟΛΕΪ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ/ΕΓΓΡΑΦΕΣ για τις Ακαδημίες Βόλεϊ (ηλικία Δημοτικού) και τα προαγωνιστικά τμήματα (ηλικία Γυμνασίου) τηλ: 6972 680 579 κα Ελένη Μουρατίδου.