Κυριακή 14 Ιουνίου 2020

Ένας διαφορετικός αγώνας στο Λόγο του Αγίου Γεωργίου Κιλκίς (Video, Φωτογραφίες)

Δελτίο τύπου Συλλόγου Δρομέων Υγείας Κιλκίς
Ένας διαφορετικός αγώνας ο ”Lonely Trail” ήταν η απάντηση που σκέφτηκαν τα μέλη του ΣΔΥΚ για να σπάσουν την αγωνιστική απραξία εν μέσω πανδημίας. Μία συγκεκριμένη διαδρομή 9 περίπου χιλιομέτρων στον Λόφο του Αη Γιώργη δίπλα από την πόλη του Κιλκίς την οποία μπορούσε να τρέξει κάνεις από τις 18 Απριλίου μέχρι και τις 14 Ιουνίου που ήταν και η ημερομηνία λήξης των προσπαθειών.

Ακολουθούσε η αποστολή του αρχείου gps του αθλητή στην σελίδα του συλλόγου και η προσπάθεια καταγράφονταν στα αποτελέσματα. Στον αγώνα έτρεξαν 30 αθλητές από την περιοχή του Κιλκίς αρχικά, με την απαγόρευση των μετακινήσεων, ενώ στη συνέχεια είχαμε και αθλητές που επέλεξαν να ταξιδέψουν στην πόλη του Κιλκίς για να πάρουν μέρος στον αγώνα.

Έτσι είχαμε νικητή της γενικής κατηγορίας τον αθλητή του ΣΔΥΚ Κιλκισιώτη Αμανατίδη Άγγελο με χρόνο 44:05 ο οποίος ήταν και ο νικητής της κατηγορίας 18-30 ενώ δεύτερο καλύτερο χρόνο πέτυχε ο Ροβυθάκης Τάσος από την Κοζάνη ο οποίος και ήταν ο νικητής της κατηγορίας 31-50 ενώ ο Δημητριάδης Αμβρόσιος από την Πτολεμαϊδα κατέλαβε την Τρίτη θέση στη γενική κατηγορία και την 1η στην κατηγορία 51+.

Στις γυναίκες νικήτρια στην ήταν η Παπαθανασίου Βαρβάρα από τα Ιωάννινα με χρόνο 56:49 ενώ δεύτερη ήταν η Μπουρλούκα Κωνσταντίνα και τρίτη η Παναγιωτίδου Σοφία.

Ο σύλλογος Δρομέων Υγείας Κιλκίς θα ήθελε να ευχαριστήσει όλους τους συμμετέχοντες για την υποστήριξη του αγώνα.

Ευχαριστούμε επίσης το καφέ Λόφος για την φιλοξενία, το Gnomi Web TV για την δημοσιογραφική κάλυψη, την κα Καρτσώνη Μπία για την επιμέλεια των μεταλλίων