Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017

Τρία στα τρία και αυτό το Σαββατοκύριακο για τον Αετό Κιλκίς

Ανακοίνωση Αετού Κιλκίς
Στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ η ανδρική ομάδα αγωνίσθηκε εντός έδρας με την ομάδα ΑΣ ΚΟΛΙΝΔΡΟΣ.

Ο ΑΕΤΟΣ ξεκίνησε μουδιασμένα το 1ο δεκάλεπτο αλλά με πολύ καλή άμυνα δημιούργησε μια διαφορά 6 πόντων. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ανέβασε την απόδοσή του και επιθετικά αυξάνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους. Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι συνεχίσθηκε στα ίδια επίπεδα με τον ΑΕΤΟ ΚΙΛΚΙΣ να επικρατεί πολύ εύκολα με 24 πόντους και συνεχίζει πρώτος στο δρόμο για την άνοδο στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ –ΑΣ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ 62-38 (13-7, 29-16, 43-24, 62-38)

Η σύνθεση της ομάδας: Coach: Μπαχταλιάς Κ.

Αραβίδης, Βακουφτσής 5, Βογιατζής 17(2), Γκρεκός 2, Δαρνάκας, Ιατρού 9, Λαγκουβάρδος, Λούπος 10, Μανδράς 5, Μαργαριτίδης 5(1), Νταμοτσίδης 9(3), Φιλιππίδης.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής της Β' ΕΚΑΣΚΕΜ.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το παιδικό τμήμα στην 11η αγωνιστική για τον Γ’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, αγωνίσθηκε εκτός έδρας με την ομάδα του ΕΥΑΘΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά στην άμυνα και με εξαιρετικές επιθέσεις δημιούργησε μια διαφορά 19 πόντων! Στο 2ο δεκάλεπτο συνεχίσθηκε η καταπληκτική εμφάνιση με αιχμή του δόρατος την άμυνα το ημίχρονο έκλεισε με 30 πόντους διαφορά.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Πολυκάστρου να μειώσει τη διαφορά στους 25 πόντους. Τελικά ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ επικράτησε πολύ εύκολα δίνοντας τη δυνατότητα στον προπονητή να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: ΕΥΑΘΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 42-68 (8-27, 13-43, 26-51, 42-68).

Αμοιρίδης 22, Βλαχονάσιος 3, Γκρεκός, Δούρος, Ζηρίδης 2, Μαραντίδης 2, Μπουρουτζάκης, Πουλτουρτζίδης 8, Σιδηρόπουλος 15(5), Τζίμος, Τσαρίδης 16, Τσούλης.

ΕΦΗΒΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το εφηβικό τμήμα στην 13η αγωνιστική για το Β’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ αγωνίσθηκε εντός έδρας με την ομάδα του ΑΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΣΠΡΟΥ.

Ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ πέτυχε μία μεγάλη και εύκολη νίκη με 74-38 εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στο final four του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ξεκίνησε αγχωμένα με αποτέλεσμα ο Κεραυνός να βρίσκεται μπροστά στο σκορ αλλά γρήγορα ο ΑΕΤΟΣ αντέδρασε. Το 2ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ήταν εξαιρετικός με καταπληκτική άμυνα και με αποτελεσματικό και πολλές φορές θεαματικό μπάσκετ αύξησε τη διαφορά στους 16 πόντους.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ συνέχισε την εκπληκτική του εμφάνιση δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή να δοκιμάσει όλους τους παίκτες επικρατώντας τελικά με 36 πόντους.

Το τελικό σκορ/δεκάλεπτα ήταν: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΣΠΡΟΥ 74-38 (14-13, 37-21, 60-28, 74-38).

Η σύνθεση της ομάδας: Coach Μπαχταλιάς Κ.

Παίκτες: Αμοιρίδης 2, Αραβίδης, Βακουφτσής 12, Κακανόπουλος 2, Κολιαδήμας 11, Λούπος 4, Μανδράς 4, Νταμοτσίδης 16(4), Πουλτουρτζίδης 2, Σιδηρόπουλος 6(2), Τσαρίδης 3, Φιλιππίδης 12.