Act Business Center

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016

Δύο νίκες για την ανδρική και εφηβική ομάδα και μία ήττα για τους παίδες του Αετού Κιλκίς

Για την 5η αγωνιστική του Β’ ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ νίκησε εντός έδρας την ομάδα του ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν ισοδύναμες και το σκορ ισόπαλο. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ικαροι Γιαννιτσών ήταν καλύτεροι και εκμεταλλευόμενοι την κάκιστη επιθετική εμφάνιση του Αετού προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 4 πόντους. Στη συνέχεια η ομάδα των Γιαννιτσών με εξαιρετική ευστοχία 3 πόντων δημιούργησε μια διαφορά 14 πόντων (40-26). Σε αυτό το σημείο με κοντό σχήμα η αμυντική λειτουργία βελτιώθηκε με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους 8 πόντους. Στο 4ο δεκάλεπτο με εξαιρετική πιεστική άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ επικράτησε τελικά δύσκολα.

Έτσι ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ είναι πρώτος και αήττητος στην πορεία για την άνοδο στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Τα δεκάλεπτα ήταν: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 60-57 (14-14, 20-24, 35-43, 60-57).

Η σύνθεση της ομάδας:

Coach: Μπαχταλιάς Κ.

Παίκτες: Ανανιάδης 3, Αραβίδης, Βαϊτσούδης 13, Γκρεκός 9, Κακανόπουλος, Λούπος 10, Μαργαριτίδης, Μανδράς 6, Νταμοτσίδης 2, Σιδηρόπουλος, Τρυπίλλας 4, Φιλιππίδης 13.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το παιδικό τμήμα στην 3η αγωνιστική για τον Γ’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, αγωνίσθηκε εκτός έδρας με την ομάδα του ΑΣ Πανεδεσσαϊκού.

Η ομάδα μας έχασε δίκαια με 52-37. Στο 1Ο δεκάλεπτο με καλή άμυνα και αλλά κακή επίθεση ο ΑΕΤΟΣ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δύο πόντους. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ήταν κακός με επιπολαίες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με δύο πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ξεκίνησε με ένα 5-0 και βρέθηκε μπροστά αλλά στη συνέχεια τα πολλά φάουλ, η κακή άμυνα και επίθεση είχε ως αποτέλεσμα τη πρώτη ήττα.

Το τελικό σκορ/δεκάλεπτα ήταν: ΑΣ ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 52-37 (7-9, 21-19, 38-28, 52-37).

Coach Μπαχταλιάς Κ.

Παίκτες: Αμοιρίδης 10, Βλαχονάσιος 7(1), Δούρος, Ζηρίδης 2, Λυρτζής, Μαραντίδης, Μπουρουτζάκης, Παπαδόπουλος, Πουλτουρτζίδης 3, Σιδηρόπουλος 7(2), Τσαρίδης 8, Τσούλης

ΕΦΗΒΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το εφηβικό τμήμα συνέχισε τους αγώνες του για το Β’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, εντός έδρας με την ομάδα του ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ.

Η ομάδα μας νίκησε την ομάδα της Βέροιας με 62-59 σε ένα επεισοδιακό/δυνατό παιχνίδι. Στο 1Ο ημίχρονο παρόλο που ο ΑΕΤΟΣ ήταν κακός, με πολλές λανθασμένες επιλογές, βρέθηκε μπροστά με δύο πόντους. Στο 3ο δεκάλεπτο η άμυνα βελτιώθηκε και με εύκολες επιθέσεις δημιουργήθηκε μια διαφορά 14 πόντων. Αλλά με κόστος τα πολλά φάουλ, τέσσερεις παίκτες έκαναν 5 φάουλ, και στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ έπαιξε με την προσθήκη παίδων. Ο Φίλιππος εκμεταλλεύθηκε την κατάσταση και ισοφάρισε το παιχνίδι 57-57. Εκεί με εξαιρετική άμυνα ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ επικράτησε με τρεις πόντους.

Το τελικό σκορ/δεκάλεπτα ήταν: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 62-59 (12-6, 23-21, 49-35, 62-59).

Παίκτες: Αμοιρίδης 2, Αραβίδης, Βακουφτσής 14, Γκρεκός 12, Κακανόπουλος, Κολιαδήμας 1, Λούπος 8, Μανδράς 4, Νταμοτσίδης 6(1), Σιδηρόπουλος, Τσαρίδης, Φιλιππίδης 15.