Δευτέρα 8 Μαΐου 2017

Αίας Κιλκίς: «Και οι παγκορασίδες μια ανάσα από την κορυφή»

Γράφει η Ελένη Μουρατίδου
Δυο καθοριστικούς αγώνες έδωσε αυτό το Σαββατοκύριακο η ομάδα Βόλεϊ των Παγκορασίδων του Αίαντα.
Το Σάββατο 6/5/2017 στο ΔΑΚ Κατερίνης στις 16.00 σε ένα πολύ καλό παιχνίδι αντιμετώπισε νικηφόρα με 1-3 σετ τον Πιερικό Κατερίνης, από τον οποίο στον 1ο γύρο είχε ηττηθεί στο τάι –μπρέικ (2-3, με σκορ στο 5ο σετ 16-14)

Στο παιχνίδι αν μη τι άλλο, φάνηκε η πολύ μεγάλη επιθετική ικανότητα της ομάδας του Αίαντα, η καλή συνεργασία, η αποφασιστικότητα των κοριτσιών και των δυο ομάδων.

ΤΑ ΣΕΤ: (25-20), (23-25), (19-25), (13-25)

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ: (Σακαλάκη) Κώστογλου Σταυρ, Ποπονίδου, Σεχάι, Καντίδου, Κώστογλου Σοφ, Λαμπριανίδου, Μαρουλάσοβα, Γεωργιάδου, Εμμανουηλίδου, Σιδηροπούλου.

Αναλυτικότερα:

Στο 1ο σετ, αν και ο Αίας μπήκε δυναμικά (0-4) (3-7) (9-14) ο Πιερικός κατάφερε να ισοφαρίσει στον 17ο πόντο κι από κει και πέρα οδήγησε το σετ ως το τέλος του ( (20-18) (25-20).

Στο 2ο σετ , ισοπαλίες ως τον 3ο πόντο και ακολούθως ο Πιερικός με ένα σερί 7 πόντων φτάνει στο (10-3). Ο Αίας σαν να βγήκε από το λήθαργο με πείσμα παίρνει με τη σειρά του σερί 6 πόντων ως το (10-9) κι από κει και πέρα οι πόντοι να εναλλάσσονται δραματικά ως την ισοπαλία στο 21. Κι ενώ ξέρουν και οι δυο ομάδες πόσο κρίσιμο είναι πάντα το 2ο σετ, καμιά δε θέλει να το χάσει και με ισοπαλία στο 22 και το 23 ο Αίας καταφέρνει να το πάρει φτάνοντας πρώτος στους 25 πόντους (23-25) και ισοπαλία στα σετ 1-1.

Στο 3ο σετ με τον οδηγό να εναλλάσσεται έχουμε ισοπαλία στο 3, το 8 και το 13. Από κει και πέρα ο Αίας με πολύ αποδοτικό παιχνίδι φτάνει στο (15-19) αλλά κι ο Πιερικός στο (19-20), όπου όμως και κολλάει, με τον Αίαντα να φτάνει και πάλι πρώτος στο (19-25).

Στο 4ο σετ τα πράγματα εμφανώς ευκολότερα για τον Αίαντα όπου με τον αέρα του νικητή από την αρχή (0-3), (1-7) παρά τη σθεναρή αντίσταση του Πιερικού (6-8) συνέχισε με πολύ ωραίες επιθέσεις (6-13) (9-20) ως το τελικό (13-25) κερδίζοντας το σετ και τον αγώνα 1-3 σετ.

Συγχαρητήρια αξίζουν και οι δυο ομάδες για το τόσο ωραίο θέαμα σε ένα γυμναστήριο με αρκετό κόσμο.

Την Κυριακή 7/5/2017 σε ένα πιο εύκολο παιχνίδι ο Αίας αντιμετώπισε στην έδρα του τη Νίκη Αιγινίου όπου επικράτησε με 3-0 σετ. Σε όλα τα σετ αλλά κυρίως στο 3ο δόθηκε η δυνατότητα και στις νέες Παγκορασίδες να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους, αποκομίζοντας αγωνιστικές εμπειρίες.

ΤΑ ΣΕΤ: (25-15), (25-19), (25-23)

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ: (Σακαλάκη) Κώστογλου Σταυρ, Ποπονίδου, Σεχάι, Καντίδου, Κώστογλου Σοφ, Λαμπριανίδου, Μαρουλάσοβα, Γεωργιάδου, Εμμανουηλίδου, Βαμβάκα, Δελιτζάκη, Σιδηροπούλου, Καναρίδου, Γρηγοράκη.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:ΑΠΟ ΑΤΛΑΣ ΚΙΛΚΙΣ-Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΜΑΪΟΥ , ΩΡΑ 12.00 ΣΤΟ ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ.

Καλείται ο φίλαθλος κόσμος της πόλης μας να παρακολουθήσει το "Κιλκισιώτικο ντέρμπι".

Το Σάββατο 6/5 /17 οι Παγκορασίδες με τους προπονητές και τους συνοδούς γονείς γιόρτασαν προκαταβολικά την κατάκτηση της 1ης θέσης στον όμιλό τους στο γνωστό «Ταβερνείο της Πόπης» που είναι και χορηγός της ομάδας.

Πληροφορίες /εγγραφή στις Ακαδημίες Βόλεϊ του Αίαντα, τηλ: 6972 680 579 κ. Ελένη Μουρατίδου

Α.Σ.Αίας Κιλκίς (Όλα τα τμήματα) τηλ: 23410-76965

Τα βίντεο του αγώνα με τον Πιερικό στο YOUTUBE:

Τα βίντεο από τον αγώνα με τη Νίκη Αιγινίου , στη Δημόσια Σελίδα μας στο Facebook: