Δευτέρα 25 Απριλίου 2016

Εθνικό Νέου Αγιονερίου - Εορδαϊκός 2007, 1 - 1

Παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητος το συννεφιασμένο και βροχερό κατά διαστήματα απόγευμα της Κυριακής 24 Απριλίου 2016 στο Κιλκίς μεταξύ των ομάδων Εθνικού Νέου Αγιονερίου - Εορδαϊκού 2007 με την ισοπαλία 1 - 1 να είναι το τελικό σκορ.

Το αποτέλεσμα αυτό αποτελεί όμως την επιβεβαίωση και μαθηματικά πλέον ότι ο Εθνικός Ν.  Αγιονερίου για ακόμη μια χρονιά απέδειξε ότι λαμβάνει επάξια τον τίτλο του εκπροσώπου του Νομού Κιλκίς στις επαγγελματικές κατηγορίες ποδοσφαίρου καθώς από σήμερα και με δυο αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση και τυπικά του πρωταθλήματος έχει ήδη κερδίσει την παραμονή του στην κατηγορία.

Έτσι και του χρόνου ο νομός μας θα εκπροσωπείται στο δύσκολο πρωτάθλημα της γ΄ εθνικής από την ομάδα του Εθνικού.
Στο χθεσινό παιχνίδι η ουσία μέτρησε επιπλέον και κάπως έτσι οι παίκτες του Π. Διλμπέρη μπήκαν δυναμικά από το πρώτο λεπτό ζητώντας την γρήγορη επίτευξη τέρματος το οποίο θα τους έφερνε σε θέση ισχύος στον αγώνα αυτό με αντίπαλο την ομάδα της Πτολεμαϊδας. Και ο Παπαδημητρίου υλοποίησε άριστα τις σαφείς εντολές του προπονητή του στο 13ο λεπτό όταν με δυνατό σουτ έβαλε μπροστά την κιλκισιώτικη ομάδα.1 - 0 και πρωτοπορία στο σκορ για τον Εθνικό.

Ακολούθησε μια επιβλητική υπεροχή των γηπεδούχων καθ΄ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους του αγώνα αλλά η υπεροχή αυτή δεν απέφερε τίποτε περισσότερο παρά μόνο την διατήρηση των κεκτημένων δηλαδή της διαφοράς του ενός τέρματος με την οποία οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του Εθνικού έπεσε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Εορδαϊκός να αναθαρρήσει γεγονός που συνέβαλε στο να δημιουργηθούν δυο - τρεις τροχιοδεικτικές βολές (ευκαιρίες) στα γκολπόστ του Στέφανου Γουναρίδη τις οποίες αποσόβησε αριστοτεχνικά ο πολύ καλός σε έναν ακόμη αγώνα τερματοφύλακας του Εθνικού Ν. Αγιονερίου.

Και αφού τα σημάδια έδειχναν προς μια κατεύθυνση (ισοφάριση) στη διακύμανση του σκορ χωρίς οι γηπεδούχοι να κάνουν κάτι ως αντίδραση ήρθε η τελική κατάληξη όλων αυτών των χαμένων ευκαιριών των παικτών του Αλέξη Αλεξίου. Ο Εορδαϊκός στο 64ο λεπτό σε τετ α τετ του Βούλγαρου Μπιζλνιάκοφ με τον Γουναρίδη δεν έχασε την κλασσική ευκαιρία που του δόθηκε και με πλασέ έγραψε το 1 - 1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Εθνικός μετά την ισοφάριση ανέκτησε την εδαφική υπεροχή αλλά μέχρι εκεί. Και κάπως έτσι ο διαιτητής Καρυπίδης Μιχαήλ από την Πέλλα (βοηθοί : Δεμερτζής Ν. - Κεσίσογλου Γ. - Πέλλας) με δυο λεπτά καθυστέρησης σφύριξε τη λήξη του αγώνα της 32ης αγωνιστικής ημέρας βρίσκοντας ισόπαλες τις δυο ομάδες να πανηγυρίζουν για την επίτευξη του βασικού τους στόχου αυτόν της διατήρησης τους για άλλη μια χρονιά στο επίπονο πρωτάθλημα της γ΄ εθνικής κατηγορίας και ανανεώνοντας το ραντεβού τους για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο 2016 - 2017.

Πολλά μπράβο στην ομάδα και τους ανθρώπους του Εθνικού Ν. Αγιονερίου που με την καλή τους παρουσία και φέτος πιστοποίησαν ότι ο σύλλογος του Κιλκίς πορεύεται με τον καλύτερο τρόπο και για ακόμη μια χρονιά θα εκπροσωπήσει το Νομό μας αθλητικά στις μεγάλες κατηγορίες της χώρας στο ποδόσφαιρο.

Και του χρόνου λοιπόν και γιατί όχι ακόμη καλύτερα. Και πάλι συγχαρητήρια.

Οι συνθέσεις:
ΕΘΝΙΚΟΣ Ν.ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ (προπονητής: Π. Διλμπέρης) : Γουναρίδης, Μπούζουρας, Κοτσαρίδης, Παλάσκας (65’ Πιπινίκας), Μιλκούδης, Κοντσίδης, Πελίτσας, Κουκουλέκης, Ν.Στεφανίδης, Κουτσάγιας (80’ Υψηλός), Παπαδημητρίου (75’ Δρόσος).

Α.Σ.ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ 2007 (προπονητής: Αλ. Αλεξίου): Περπερίδης, Πασχαλίδης, Λιάμης, Σαββίδης, Χαραλαμπίδης Μ. (64΄ Ζουμπούλης), Μπίκος, Σερσέμης, Μαυροματίδης, Μπιζλνιάκοφ (66΄ Καλλογιαννίδης), Χαραλαμπίδης Θ. (44΄ Ναθαναηλίδης), Αμπατζίδης.