Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

Αίας Κιλκίς - Πιερικός: Ένας αγώνας 2,5 ωρών διαφήμιση του βόλεϊ

Έναν πολύ ωραίο αγώνα Βόλεϊ 2.5 ωρών με μεγάλες φάσεις και ψηλό σκορ στα σετ, παρακολούθησαν οι φίλαθλοι της πόλης μας στο Κλειστό Γυμναστήριο, το Σάββατο που μας πέρασε (13 Φεβρουαρίου).

Οι Παγκορασίδες του ΑΙΑΝΤΑ αντιμετώπισαν με αξιώσεις την πρωτοπόρο ομάδα του Α΄ομίλου της ΕΣΠΕΜ, τον Πιερικό Κατερίνης, σ' έναν αγώνα για γερά νεύρα, του οποίου το νικηφόρο αποτέλεσμα 1-3 καταχωρήθηκε στον φιλοξενούμενο Πιερικό.

Του 1ου σετ το αποτέλεσμα ήταν αβέβαιο έως και την ισοφάριση στον 23ο πόντο, όπου ο Πιερικός έδωσε τη λύση, καταφέρνοντας να κερδίσει τους 2 τελευταίους πόντους.

Το 2ο σετ κερδήθηκε πάλι με σκληρό αγώνα από την πλευρά του Πιερικού αλλά πιο καθαρά, με σκορ 20-25.

Ο ΑΙΑΣ όμως ήθελε τη νίκη, οπότε οι Κιλκισιώτισσες σε ένα καταπληκτικό μπαράζ 56 δύσκολων πόντων, εξαντλώντας ψυχικά και σωματικά αποθέματα κατάφεραν να φέρουν θετικό αποτέλεσμα και να το νικήσουν 29-27, απογειώνοντας την κερκίδα!

Στο 4ο σετ, η εξέλιξη του παιχνιδιού, έδειχνε νικητή τον Πιερικό φτάνοντας το σκορ στο 11-19 υπέρ του. Εκεί ακριβώς, όπως και στο νικηφόρο για τον ΑΙΑΝΤΑ αγώνα με τη Νίκη Αιγινίου, οι Παγκορασίδες του όρθωσαν ανάστημα και κατάφεραν και πάλι να ισοφαρίσουν τον Πιερικό στον 23ο πόντο, οδηγώντας την αγωνία στην κερκίδα στο έπακρο. Δυο λάθη όμως του ΑΙΑΝΤΑ χάρισαν τη νίκη του 4ου σετ και του αγώνα στον πρωτοπόρο ΠΙΕΡΙΚΟ , ο οποίος διατηρεί τη θέση του αφήνοντας στη 2η θέση του ομίλου και πάλι τον ΑΙΑΝΤΑ.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στις 2 ομάδες, μια και αγώνες σαν αυτόν είναι διαφήμιση για το άθλημα.