Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου 2013

Πρωτιές στα δέκα από τα δεκαπέντε αγωνίσματα των αγώνων το τμήμα στίβου του ΓΑΣΚ

Με απόλυτους πρωταγωνιστές τους μικρούς αθλητές και αθλήτριες του τμήματος Στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς , διεξήχθησαν με επιτυχία στις 14 Σεπτεμβρίου στο δημοτικό στάδιο του Κιλκίς οι αγώνες της Φθινοπωρινής φάσης του διασυλλογικού πρωταθλήματος της κατηγορίας Παμπαίδων & Παγκορασίδων Β' της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πέλλας Κιλκίς.
Στους αγώνες οι Παμπαίδες του ΓΑΣ Κιλκίς κυριάρχησαν απόλυτα , κερδίζοντας την πρώτη θέση στα πέντε από τα επτά αγωνίσματα του προγράμματος ενώ οι Παγκορασίδες του συλλόγου κατέκτησαν την πρωτιά στα πέντε από τα οκτώ αγωνίσματα που διεξήχθησαν, ενώ παράλληλα ακόμη τέσσερις αθλητές και αθλήτριες του κατέκτησαν αργυρά μετάλλια και μια χάλκινο.

Στους Παμπαίδες Β' , την πρώτη θέση κατέλαβαν οι Ανέστης Νάνος στα 60 μ με 8''00, Νίκος Καπέτης στα 150 μ με 22''30, Αντώνης Σταμπουλής στο μήκος με 4,60 μ, Δημήτρης Καραμανίδης με 3'43''00 στα 1000 μ και η σκυταλοδρομία 4Χ60 μ με τους Α. Νάνο, Ν. Καπέτη, Δ. Καραμανίδη και Α. Σταμπουλή με 35''00.

Στις Παγκορασίδες Β', χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Αναστασία Καλογιαννοπούλου στα 60 μ με 8''30, η Χρύσα Κεραμάρη στα 150 μ με 22''90, η Άννα Ισχνοπούλου στο μήκος με 4,27 μ , η Ελένη Φωτιάδου στα 2000 μ βάδην με 12'35''2 και η σκυταλοδρομία 4Χ60 μ με τις Α. Καλογιαννοπούλου, Χρ. Κεραμάρη, Μ. Γεωργιάδου και Τζ. Γκιούση.

Αργυρά μετάλλια κατέκτησαν οι Κώστας Λαζαρίδης με 3,80 μ στο μήκος, Σέβη Πίτσαρα με 9''40 στα 60 μ , Τζέσικα Γκιούση με 23''20 στα 150 μ , Κατερίνα – Βέρα Φωτιάδου στη σφαίρα με 7,30 μ και Μελισσιά Γεωργιάδου με 4,12 μ στο μήκος, ενώ το χάλκινο μετάλλιο στο μήκος κατέκτησε η Αναστασία Ισχνοπούλου με 3,75 μ.

Στους αγώνες αγωνίστηκαν ακόμη με επιτυχία οι Ραφαήλ Μαυροκεφαλίδης 4ος στο μπαλάκι με 33,53 μ, η Δέσποινα Χαλκίδου και Αναστασία Φαρμάκη 4η & 5η στο μήκος αντίστοιχα με 3,45 και 3,20 μ.

Παράλληλα με τους αγώνες του διασυλλογικού πρωταθλήματος πραγματοποιήθηκε και ημερίδα για την κατηγορία των “Μινι” με την Παναγιώτα Φαρμάκη να είναι 1η στα 50 μ με 8''3 και τη Στέλλα Παρασκευά 2η με 8''6, τον Κώστα Παπαντωνίου 2ο στο ίδιο αγώνισμα με 8''1 και τους Θανάση Αθανασιάδη και Στέφανο Καραπαναγιωτίδη 3ο και 4ο στο μπαλάκι με 28,82 και 27,90 μ αντίστοιχα.