Πέμπτη, 31 Ιανουαρίου 2013

Νίκη του ΓΑΣΚ με Λουτράκι, το Σάββατο με Πανελλήνιο

Με εντός έδρας νίκη έκλεισε το πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών η χειροσφαιρική ομάδα του Γ.Α.Σ.Κ., επικρατώντας του Ποσειδώνα Λουτρακίου με 27-23. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν και με τρία τέρματα διαφορά λίγο πριν το τέλος ( 9-12 ), κυρίως λόγω των πολλών λαθών σε άμυνα και επίθεση. Παρά τη μέτρια εμφάνιση κατάφεραν να ισοφαρίσουν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 12-12. Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική έκβαση, καθώς οι Κιλκισιώτες παρουσιάστηκαν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας που έφτασε μέχρι και τα 8 γκολ ( 25-17 ). Ο εφησυχασμός των παιχτών, απόρροια της διαφοράς στο σκορ καθώς και οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν το σκορ στο τελικό 27-23.

Δυσάρεστο γεγονός ο τραυματισμός του Γρηγοριάδη, η κατάσταση του οποίου θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες, για το αν και κατά πόσο θα είναι έτοιμος ν'αγωνιστεί με τον Πανελλήνιο. Καλή η διαιτησία των Τζαφερόπουλου και Λινάρδου. Σημαντική ήταν η στήριξη των φιλάθλων που βρέθηκαν στο νέο Δ.Α.Κ., βοηθώντας στη κατάκτηση της νίκης.

Επόμενο ραντεβού το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου στις 6 το απόγευμα με αντίπαλο τον Πανελλήνιο και πάλι εντός έδρας. Οι παίχτες που αγωνίστηκαν και τα τέρματα που πέτυχαν είναι:
Τριανταφύλλου, Τζιώκας, Πίτος 4, Κυπραίος 4, Δούγιας 6, Γρηγοριάδης 1, Γιαβασίδης, Λασκάκης, Δεληγιάννης 6, Χοτζούδης 1, Δημάκης 2, Μέγκας 3, Καλπακίδης, Κριεζής, Σκάρλος, Δελημήτης.