Act Business Center

Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

Πρωτάθλημα Ανδρών : "ΑΕΤΟΣ" Κιλκίς- ΦΟ Αριδαίας 76-56

Πολύ ευκολότερα από ότι αναμενόταν κέρδισε το "ντέρμπυ" των δύο -μέχρι τώρα- πρωτοπόρων η ομάδα μας με διαφορά 20 πόντων και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας καλύπτοντας και την διαφορά της μοναδικής ήττας της στην Αριδαία (78-86) και πλεονεκτώντας πλέον και στην περίπτωση ισοβαθμίας για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με το πρώτο όμως δεκάλεπτο να κλείνει με 19-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει με 5 επιτυχημένα τρίποντα (15 από τους 17 πόντους συνολικά) και να κρατηθεί κοντά στο σκόρ αλλά ένα ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου έφερε την διαφορά στους 12 πόντους (41-29).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο "ΑΕΤΟΣ" έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα αλλά και στην επίθεση διατήρησε την διαφορά και όταν όλα είχαν κριθεί αύξησε και την διαφορά με την ομάδα των φιλοξενούμενων να μην μπορεί πλέον να αντιδράσει και να παραδίδεται τελικά στην διαφορά των 20 πόντων δίνοντας πανηγυρική ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο του Κιλκίς με τους φίλους της ομάδας να επιβραβεύουν την μεγάλη προσπάθεια των παικτών να σκαρφαλώσουν στην 1η θέση της βαθμολογίας.
Ο σύλλογός μας θα ήθελε να ευχαριστήσει όλους τους φιλάθλους που παρακολούθησαν τον αγώνα και ώθησαν την ομάδα στην επιτυχία.
Τα δεκάλεπτα ήταν : 19-12, 41-29, 56-44, 76-56.
"ΑΕΤΟΣ" : (Παπαδόπουλος Δημ) Τσάτσης 20(4)-Παπαδόπουλος Γ. 11(1)-Ημερίδης 26(2)-Κούτουλας 8-Ξανθόπουλος 5-Τάτσης 2-Πατσούρης 2-Βαφείδης-Καπνίδης-Παπαδόπουλος Σ. 2-Δαρνάκας-Μουρζίδης.